Sorela v SNG

SORELA V SNG

Do 21. októbra je inštalovaná v SNG výstava s názvom Prerušená pieseň. Mapuje umenie socialistického stalinského realizmu v rokoch 1948-56.

Aby som tých nezasvätených dostala do obrazu, je to umenie ktoré bolo diktované, sledované a podporované aktuálnou politickou situáciou. Princíp bol ten, že umelci netvorili podľa seba ako tomu je dnes, ale na zjazde vyhlásili témy po šenkoch, keď sa opitý maliari konečne dostali z opice, načmárali niečo, ak sa konkrétny obraz nepáčil komisii, pretože nespĺňal kritéria – poslušnosť – depresia – pracovitosť – ak úsmev, tak veľmi nanútený – a hrdé postoje politických predstaviteľov. Ak tieto podmienky obraz nespĺňal, tak ho spálili na hranici, v lepšom prípade bol premaľovaný, v horšom zákaz činnosti pre maliara.

To je princíp vtedajšieho umenia, ja ho nekritizujem, už v tom nežijem. Pozrie si to, odporúčam, našla som si ich tam zopár (jeden), ktorý by som si niekam zavesila (do chodby). Hádajte ktorý?!

Kvalitná výstava, na slovenské pomery, človek pochopí, respektíve sa ocitne v tých časoch, s dobovými filmami i miestnosťou s obývacou izbou ako u starých materí.

Keď už tam budete zbehnite si aj o poschodie vyššie skuknúť do Moderny. Je o čosi živšia, sú to len začiatky nezabúdajme, a nesmieme zabudnúť na to, že slovenská maliarska/umelecká scéna bola vždy tak trochu pozadu – nepochopili o čo ide, a preto tu nenájdeme západoeurópsku modernu, ale tú našu! Hoci niekto sa tam dokonca podal aj na Dalího!

A aby som nezabudla, táto výstava je prvá časť z cyklu predstavovania sorely – v roku 2013 budú plagáty a propaganda (na čo sa teším osobne najviac) a v roku 2014 architektúra (možno sa dozvieme, prečo vyzerá Bratislava, tak ako vyzerá, officiálne)

Ján Mudroch. Partizánka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: