Dreams & Shadows

Dreams & Shadows

snové zážitky v Mirbachovom paláci

Poetika, detstvo, pochmúrnosť, surrealizmus, tajomnosť a nadčasovosť sprevádzajú výstavu Dreams & Shadows od dua René a Radka. Nemecko – česká spolupráca tohto páru je veľmi vydarená. Výstava Dreams & Shadows v Mirbachovom paláci odzrkadľuje ich tvorbu – výber toho najlepšieho z troch predošlých výstav.

Come and Play With Us for Ever and Ever predstavuje melancholické, snové až apokalyptické obrázky starých kolotočov, s ktorými sa už deti nehrajú. Malé dievčatká, ktoré predstavujú detstvo sú štylizované ako krehké bytosti – ako detstvo samo, ktoré ako by sa rozpadlo pod našim dotykom.

 

Under Water nezaostáva za svojím názvom. Iba so zatajeným dychom sa dajú pozorovať fotografie s dievčatkami zastavené v čase a pohybe, pod vodou. Zjavujú sa pred nami ako surrealistické obrazy na hranici snových vízií a nočných môr s ľahkým nábojom hororu.

 

Colors of the Wind. René a Radka sú očividne posadnutý detstvom a k nemu patrí aj púšťanie drakov. Nie však obyčajných. Hoci sú fotografie z pláže, človek keď sa zadíva pochybuje o tom, čo vidí. Megalomanská chobotnica, ryba či medúza vznášajúcu sa vo vetre, skôr pripomína iný živel – more.

Výstava je postavená veľmi dobre. Začína Color of the Wind, ktorou som bola sklamaná, nezanechalo to vo mne okrem zmätenosti voda a či vzduch, žiadne pocity, no napriek tomu som odchádzala nabitá energiou a živými obrazmi pred očami z cyklov Under Water a Come and Play… . René a Radka by mali zostať pri tom čo vedia najlepšie. Mne rozhodne lietajúci draci neučarovali ako tie deti, asi preto, že každý by chcel zostať vo svojom vnútri dieťaťom.

“Počujeme z nich hlučné ticho, v podtóne ktorého ako by vyvierala hrôzostrašná veta dvojčiat z Kubrickovho filmu Shining: „Come play with us, Danny…“ Hojdačka, kolotoč, labyrint – to by mali byť radostné inštrumenty lákajúce k detským hrám. Vskutku je to tak aj v tomto prípade? Dievčatkám na fotografiách väčšinou nie je vidieť priamo do očí, sú k divákovi obrátené chrbtom, majú sklopené oči, cez tvár prehodené vlasy alebo slnečné okuliare. Môžete len cítiť napätie a tušiť príbehy, ktoré sa v ich krásnych dievčenských hlavičkách odohrávajú. Každopádne vás od ich tajomného sveta delí neprechodná clona; možno je tou hranicou zrkadlo, za ktoré vstúpili podobne ako Carrollova Alenka do ríše divov.”

Mirbachov palác

Františkánske námestie 11, BA

27.9 – 26.11.2012

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: