Lewis Hine a pohľad z Empire State Building

Lewis Hine

Práve v tomto čase prebieha po galériach 22. mesiac fotografie, ak ste to náhodou nezachytili.

V rámci tohto podujatia zavítal do nášho mesta Otec dokumentárnej fotografie, hoci je už  viac ako 70 rokov mŕtvy.  Jeho odkaz však prežíva v jeho dielach. Fotografiách. Lewis Hine.

Empire State Building, budova ktorá sa snáď objavila v každom americkom filme. Fotografie zachytávajú bláznov bez istenia v obrovskej výške, čo sa čudujem, však sa písal rok 1931. Vtedy sa 57.ročný Lewis štveral po lešeniach spolu s robotníkmi aby zachytil atmosféru.

Výstava je … nenachádzam slov (nie, nie je taká dobrá, ale ani taká zlá). Vina kurátorky výstavy. Nejasná orientácia výstavy, označenie fotografií, výber fotografií (10 krát kamelot? TO ako vážne?!). A pýtam sa Prečo? Prečo len, preboha, dávajú fotografie za sklo? Nestačí, že je to želatinová striebrotlač ale ešte aj pri podmienkach aké panujú v priestoroch Pálffyho paláca (neonky plus sklo sa rovná odraz, vďaka ktorému vo vzdialenosti väčšej ako krok skoro nič nevidno)… pssst krav maga..

Výstava nezaberá iba ESB ale aj prácu detí. Na výstave sú to väčšinou kameloti, leštiči topánok, kameloti, kameloti, leštiči, ističi, ističi, a pracujúce vo fabrikách. Všetko deti. Je to dokumentárna fotografia, nič neprikrášľuje, zobrazuje skutočnosť – odtrhnuté končatiny, špinu, chudobu, zúfalosť.

Vedeli ste o tom, že jeho fotografie ťažko pracujúcich detí v hrozných podmienkach na ulici a vo fabrikách sa stali podkladom pre zmenu zákona definujúci prácu detí?

Na záver musím podotknúť, že som videla od Hinea aj lepšie kúsky ako sú na výstave!

V skutočnosti je Lewis Hine fotograf s veľkým F, pri pohľade na jeho prácu si viete živo predstaviť tú dobu, chudobu ( ktorú sám Hine, prežíval a aj chudobný umieral) , až vám husia koža nabehne. Veď nie nadarmo je prehlasovaný za zakladateľa dokumentárnej fotografie.

Tu uvedené obrázky, na výstave nehľadajte.

Ak by ste si chceli zaobstarať nejakú domov: http://www.bonnibenrubi.com/Lewis-Hine_artwork_2.html

alebo googlite (oplatí sa)

KDe?     Pálffyho palác /Panská 19/

KEdy?   Ut – Ne: 11.00-18.00 hod

AKo?     1. novembra až 16. decembra 2012 za 3evri

 

2 myšlienky na “Lewis Hine a pohľad z Empire State Building

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: