Chcem svoje 3 eurá späť – Archívne klenoty

1932571

Citujem z upútavky na výstavu Archívne klenoty : “Unikátna výstava vzácnych pokladov z archívov na Slovensku. Originály písomností, dobových dokumentov, úradných listín a mnoho iných predmetov nájdete na výstave, ktorá predstaví to najvzácnejšie čo ukrývajú slovenské archívy.”

Našťastie už táto výstava na Bratislavskom hrade skončila.

Nie som náročná, napriek tomu, že som videla už nespočet expozícií v rôznych európskych mestách, nemám vysoké nároky na tie slovenské. Ale táto ma naozaj prekvapila. Nahnevala. Sklamala. A nahnevala. A cítila sa oklamaná.

Po upozornení Doc. PhDr. Roháčom, na túto výstavu a úplne zbytočných  rečí okolo, sme sa na ňu vydali. Verili sme, že odborník ako on, vie o čom hovorí. No asi nie. Asi to bude aj mojou profesijnou deformáciou, ale aj vďaka nej sa viem pozrieť na veci ako laik.

1. Nahnevaná- pretože vystavené dokumenty neboli originály ako sľubovali. Stačilo vynechať slovo originály v “…Originály písomností, dobových dokumentov, …” a bola by som spokojná. Klamú verejnosť, nás.

2. Sklamaná – z prevedenia celej expozície, ktorá vám nič nepovie. S našimi poznatkami archívnictva a histórie, sme si svoje k tomu vedeli povedať v našich hlavách. ALE keď príde laik nič si z tejto výstavy neodnesie. Fajn povie si videl som veľmi staré dokumenty (,ktoré nie sú originály), po vizuálnej stránke celkom zaujímavé.

3. Nahnevaná – pretože Slovensko bohužiaľ stále zostáva zadubené a neprijíma nové nápady, ako nalákať ľudí na takéto akcie. Že SNG zrušilo vstupné (lebo 1,5€ bola fakt strašná suma, ktorá zaisto odlákala spústu návštevníkov – Áno je to irónia) nepomôže.

Návod na zlepšenie: Rozšíriť popisky, jednoduché a nie príliš náročné. Stačí zopár kľúčových informácií. Nemôžte predsa Pittsburskú dohodu odbiť popisom. Pittsburská dohoda 1918 podpísaná zástupcami Slovenskej ligy v Amerike. Alebo vydať katalóg, tri štyri exempláre, stačili by aj informácie z Wikipédie. Len proste Niečo! Je potrebné aby si ľudia uvedomovali súvislosti.

1932549

Výstava bola uskutočnená na počesť 20. výročia vzniku SR. Pričom posledná podobná výstava venovaná národným kultúrnym pamiatkam zo slovenských archívov sa konala v 1989. A takto to odflákli.  Ak ste chceli mať ničo z tejto výstavy, museli ste sa jej zúčastniť so sprievodcom, či vrámci školskej exkurzie alebo sa účastniť tlačovky.. haha.

Iba toľko som chcela povedať. Takže neodporúčam túto výstavu, našťastie nemáte možnosť ju už navštíviť na moje neodporúčanie, keďže skončila.

PS: Absolútne som nepochopila popis vystavených kusov, Matričný záznam o narodení M.R.Štefánika, štátne znaky, prvý zápis Matuškovej hymny, etc.. Popis sa totiž nachádzal z boku vitríny, v ktorej boli tieto kúsky uložené.

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: